Kolejne pytanie od internautów, tym razem napisał Marek, który zapytał czy istnieje możliwość tworzenia kopii zapasowej (backup) w pełni automatycznie, czyli tak by kopia przychodziła do nas na email. Oczywiście taka istnieje i dziś kolejny poradnik właśnie o tym jak tworzyć automatyczne kopie zapasowe wordpressa, i jest to naprawdę przydatne jeśli nie chcemy by nasza kilku letnia, czy miesięczna praca poszła na marne z nie naszego powodu. Bo powodem może być utrata danych z serwera, np. w wypadku spalenia dysku etc.

 

Do automatycznego stworzenia kopii zapasowej naszego wordpressa potrzeba:

Wtyczkę o nazwie WP-DB-Backup którą oczywiście trzeba zainstalować na naszym blogu wordpress. Możemy oczywiście wtyczkę pobrać z podanej strony, ale możemy też ja wyszukać w kokpicie wordpressa. Po wyszukaniu i instalacji, przechodzimy do ustawień, które znajdują się w narzędziach pod nazwą „backup” jak na zdjęciu poniżej:

 

 

 

 

Jak ustawić wtyczkę do tworzenia automatycznej kopii zapasowej wordpress

Po wejściu na ustawienia, mamy pierwszą opcję ustawień, czyli tabel jakie mają być zapisywane w kopii, wygląda to jak zdjęcie poniżej, ale nie służy to automatycznego tworzenia, tylko do tworzenia ręcznego, czyli gdybyśmy teraz chcieli wykonac kopie zapasową, to zaznaczamy wszystkie tabele

 

a, następnie przechodzimy do kolejnych ustawień, gdzie ustawiamy gdzie ma być zapisywana nasza kopia zapasowa wordpressa, ja w przypadku moim wybieram na email. Po wpisaniu emaila, można kliknąć od razu na backup now i na naszą pocztę email przyjedzie pierwsza kopia zapasowa.

Ale nas interesuje tworzenie automatycznej kopii zapasowej wordpressa, więc możemy też przejść do ostatniego ustawienia, w którym możemy podać parametry tworzenia kopi zapasowej wordpressa, czyli co ile dni, tabele, oraz na jaki adres email ma przychodzić automatycznie backup wordpress, wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej, czyli zaznaczamy wszystkie tabele, wpisujemy email, oraz w moim przypadku wybrałem raz na miesiąc tworzenie kopii i klikamy na „Schedule backup”

 

 

Teraz mamy już pełna automatyzację naszej kopii zapasowej (backup ) wordpressa i możemy spać spokojnie 🙂