Jak przenieść bloga wordpress na inny serwer ? – instrukcja

Czasami z nie naszej winy musimy przenieść bloga wordpress na inny serwer. Nie z naszej winy mam na myśli winy serwera, gdyż nie spełnia on już naszych wymagań, bądź zostaje przejęty przez innego właściciela, który najprawdopodobniej orze jak może i ładuje tysiące stron na tą samą maszynę. Dlatego też z przyczyn wyższych i mi przyszło zrezygnować z hostingu hoseo.pl i przenieść się na hostgator.com.

Co najlepsze że ten zagraniczny hosting oferuję naprawdę nieograniczone możliwości, oczywiście z głową należy z tego korzystać, by nie zablokowano nam konta. Wziąłem sobie pakiet baby plan i za niecałe 24 zł miesięcznie mam bazy danych bez limitu, transfer bez limitu ( ????? ) oraz dysk bez limitu. Używam go już 3 miesiąc i jestem mega zadowolony z jakości hostingu, dostępności i co najważniejsze z obsługi klienta.

Jeśli szukasz dobrego hostingu to ten zdecydowanie mogę Ci polecić. Ale wracając do tematu, czyli jak przenieść bloga wordpress na inny serwer, pokażę Ci w małej instrukcji jak w 15 min możesz przenieść bloga wordpress na inny serwer. Zaczynajmy.

Jak przenieść bloga wordpress na inny serwer ?

Na początek musisz zalogować się do swojego starego konta hostingowego i exportować bazę danych, czyli wchodzisz na phpMyAdmin, następnie po lewej wybierasz bazę danych( na obrazku nr.1 ). Jeśli na jednym serwerze masz kilka baz danych i nie wiesz jak się nazywa ta z bloga którego chcesz przenieść, to wejdź w plik wp-config.php w katalogu public_html i w 17 lini znajdziesz tak kod jak poniżej:

// ** MySQL settings – You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define(‚DB_NAME’, ‚nazwabazy_wrdp1’);

I oczywiście fragment „nazwabazy_wrdp1” jest naszą nazwą bazy danych. Gdy już wiesz jak się nazywa Twoja baza danych, to później dokładnie tak jak na zdjęciu poniżej, klikasz na export ( nr.2) zaznaczając to co pokazuję na obrazku pod nr. 3 :

Później skrolem jedziesz na dół strony i upewniasz się że masz zaznaczone okienko „zapisz plik” i klkasz na wykonaj, po kilku sekundach zapisujesz bazę danych na swoim komputerze.

 

Krok następny by przenieść bloga na inny serwer to:

Wszystkie pliki od A do Z które znajdują się na Twoim stary serwerze, ściągasz na swój komputer, najlepiej do tego użyć programu ftp. Wszystkie, to mam na myśli wszystkie czyli wp-admin, wp-content itp itd, wszystkie jakie tam są.

Gdy już masz zrobione to co wyżej napisałem, to teraz:

Logujesz się na swój nowy serwer, dodajesz swoją domenę i w niej instalujesz nowego bloga, najlepiej za pomocą „autoinstlera” Później wchodzisz na phpMyAdmin na nowym serwerze, wybierasz bazę danych i w niej importujesz bazę danych, tą którą exportowałeś ze starego serwera.

 

Gdy bazę zimportujesz, pozostaje jeszcze dwie małe czynności.

Pierwsza czynność. Wszystkie pliki które ściągnąłeś ze starego hostingu wgrać do nowego hostingu, ale bez pliku „wp-config.php”

Druga czynność. Musisz zalogować się teraz na panel zarządzania domenami i zmienić przekierowanie DNS na nowy hosting. Mniej więcej po 3 godzinach strona powinna działać już na nowym serwerze ( przynajmniej tak było w moim przypadku )

Mam nadzieję że niektórym pomogłem podjąć szybszą decyzję zmiany serwera, w przypadku gdy masz już dość starego, tak jak ja miałem na niektórych stronach.

Jeśli instrukcja pomoże Tobie przy gnębiącym Cię pytaniu jak przenieść bloga na inny serwer, to serdecznie zapraszam do pozostawiania komentarza 🙂

Jak zarabiać przez internet

73 myśli na “Jak przenieść bloga wordpress na inny serwer ? – instrukcja”

 1. Dobry artykul i dzięki za pomoc ale nie warto kłamać że ma sie hosting na hostgator.com bo to tylko obniza wiarygodność twoją. Przecież to łatwo sprawdzic że hosting masz na kei.pl. Mimo wszystko powodzenia. Wiem że pewnie nie opublikujesz tego wpisu ale cóż trudno.

 2. Waldku czemu niby miałbym nie opublikować ? Nie mam nic do ukrycia.

  Wiem że łatwo jest sprawdzić. Wpis ten został dodany kiedy moje wszystkie domeny były na hostgator. com Z powodów technicznych z fumpem, musiałem przenieść tego bloga i fumpa na niebieski.net , czego trochę żałuję, no ale cóż siła wyższa bo fumpa potrzebuje

  Reszta moich wszystkich szkoleń i blogów leżą nadal na hostgator. Jak nie wierzysz to sprawdź 🙂

  1. Wiem 🙂 Bo sam szukałem chyba z 2 dni, w końcu coś tam znalazłem, zrobiłem, udało się i od razu dodałem ten wpis 🙂 Dzięki za odwiedziny!

 3. Bardzo dobry artykuł. Dzięki.

  Mam dodatkowo problem ze zmianą domeny. Zrobiłem testową stronę w oparciu o wordpress na swojej domenie („moja_domena/coś_tam”) i teraz chcę ją przenieść na nową właściwą domenę „coś_tam”.

  Wszystkie wpisy, galerie i menu wykorzystują linki „moja_domena/coś_tam”. Masz pomysł jak strona zachowa się po przeniesieniu Twoim sposobem na nową domenę „coś_tam”? Zobaczę wpisy pod nową domeną i będę mógł ręcznie pozmieniać adresy w linkach itd czy w ogóle się to wysypie?

  Alternatywą jest utworzenie bloga od nowa i kopiowanie z istniejącej strony, ale będzie z tym sporo roboty.

  Pozdrawiam.

   1. Mam pytanie o samą instalację phpMyAdmin – mam go rozpakować na swoim kompie i katalog wrzucić do głównego katalogu gdzie jest moja www? Czy może do katalogu gdzie jest mój blog?

    Proszę o wyrozumiałość 🙂

     1. To rozumiem. Może opiszę dokładniej sytuację: mam domene http://www.tomaszleszczynski.pl i na niej bloga http://www.tomaszleszczynski.pl/blog . Wykupiłem drugą domenę u tego samego dostawcy i chcę bloga przenieść właśnie na nią. Tę nową domenę „podłączyłem” jako multidomene do serwera wirtualnego strony głównej (www.tomaszleszczynski.pl), w katalogu głównym „www” utworzyłem katalog dla tej owej domeny i skopiowałem tam całą zawartość katalogu „blog”. Teraz wiem, że muszę jeszcze – używając właśnie phpMyAdmin – eksportować i potem importować bazę danych. Nie mam jeszcze zainstalowanego phpMyAdmin i nie wiem, do którego kaltalogu mam go skopiować.

      Jeżeli coś niejasno napisałem, z góry przepraszam.

     2. @till jeśli nie masz phpMyAdmin to nie zainstalujesz wordpressa, ale mówisz że wordpress na tym serwerze jest, więc musisz teraz exportować bazę danych własnie w phpMyAdmin 🙂

 4. Po kolei 🙂 mam hosting na ovh i w moim planie narzędzie phpmyadmin nie jest domyślnie zainstalowanie i muszę je zainstalować sam – tu link na potwierdzenie: http://pomoc.ovh.pl/InstalacjaPhpMyAdmin . Zainstalowałem go wg instrukcji ale miałem problem z jego skonfigurowaniem. Udało się w końcu, ale po zalogowaniu do phpMyAdmin wyskakuje mi komunikat, że nie mam żadnej bazy danych. Podobnie w manadzeże ovh w dziale SQL mam wpisaną nazwę mojej bazy danych a rozmiar określony jako „puste”. I to jest moment w którym nie wiem co zrobić 🙂

 5. Witam

  Zamieściłem pierwotnie swojego wordpressa pod adresem dajmy na to abc.pl/wordpress aby równolegle prowadzić starą wersję strony i móc rozkminiać wordpressa tuż obok. Teraz gdy już go rozbudowałem chce, żeby był bezpośrednio pod abc.pl. Czy da się to jeszcze szybciej/prościej zrobić niż opisano w artykule?

   1. ale stary serwer i nowy serwer jest tym samym
    – przeczytałem, pościągałem i doszedłem do wniosku, że interesuje mnie tylko ta podmiana przekierowań, a że strona nie jest jakoś mocno jeszcze rozbudowana to uważam to za szybsze rozwiązanie

 6. Witam
  Dzięki za wpis. Trochę jeszcze tu i tam poszukałem no i mi się udało. Nigdy wcześniej się nie zagłębiałem w phpMyAdmin oraz inne tego typu rzeczy, ALE… miałem już dość fochów kolesia u którego na serwerze kiedyś założyłem stronę. Anie, bo to, a nie bo tamto…

  Dzienks Bardzo jeszcze raz. Dzięki temu wpisowi jakoś mi się chyba udało… No bo jak na razie działa.

  pozdrawiam

  1. Kiedyś robiłem taką operację. O ile dobrze pamiętam, w menu wordpress.com jest opcja eksportowania bloga. Generuje on plik, którego potem można użyć na wordpressie zainstalowanym na Twoim serwerze (narzędzia/import)

   1. czyli wtedy pozostaje ten sam adres bloga ?

    jeśli tak to czy po imporcie plików na nowy serwer „to” samo będzie wiedziało jak się połączyć z dawną domeną czy trzeba coś konfigurować?

    1. Cytuje z tego wpisu „Musisz zalogować się teraz na panel zarządzania domenami i zmienić przekierowanie DNS na nowy hosting. Mniej więcej po 3 godzinach strona powinna działać już na nowym serwerze”

 7. Witam. Otóż postanowiłem przenieść bloga na inny hosting i próbuję wykonać wszystko tak jak napisałeś powyżej, ale zauważyłem, że po zainstalowaniu WordPressa prawa dostępu(Chmody) ustawione są na 0444. Próbowałem to zmienić na np. 775, ale bez skutecznie, bo co chwile wraca do 0444. Potrzebne jest mi po to, bo przy podmienianiu plików napotykam się na nieudany transfer i nnawet nie wiem jakbym się starał nie mogę tego podmienić.

  Podam ci przykład. Mam 4400plików, ale z tego 850 to nie udane tranfery, po głębszym zastanoweniu właśnie stwierdzam, że jest to wina tzw. chmodów.

  Może powiesz mi jak temu zaradzić? Proszę cię jest to bardzo ważne ; )

 8. A mi się coś wykszacza

  Błąd
  Zapytanie SQL:


  — Baza danych: `reklamas_wp6`

  — ——————————————————–

  — Struktura tabeli dla tabeli `wp_commentmeta`

  DROP TABLE IF EXISTS `wp_commentmeta` ;

  MySQL zwrócił komunikat:

  #1046 – Nie wybrano żadnej bazy danych

 9. Właśnie zamierzałem przenieść bloga na inny hosting. Wykonałem pierwsze kroki, a po wejściu na phpMyAdmin ukazała się info. „Ta funkcja nie jest dostępna po zalogowaniu się z override root. Jesteś zalogowany z korzeniem lub hasło dla sprzedawców. Zaloguj się z tego użytkownika hasła do konta lub wrócić.” Co dalej. Czy przeniesienie DNS nie wystarczy. Pytanie może śmieszne, ale ja nie mam pojęcia o sprawach technicznych.

  1. No to zaloguj się jak ci tak hosting podaje. DNS przekierowuje domenę żeby pobierała dane z innego serwera, więc możesz przenieść DNSy ale musisz w takiej sytuacji postawić nowy blog.

   Jeśli chcesz przenieść istniejącego bloga na nowy serwer to instrukcja jest wyżej.

   1. Dokładnie postępuję zgodnie z instrukcją i sytuacja się powtarza. W cP cały czas mam „zawiadomienie”:Ostrzeżenie! Jesteś zalogowany z dystrybutora lub hasło roota.

     1. Witam Przemek

      przenoszę stronę robię wszystko jak napisałeś z tym,że najpierw importuje bazę bo inaczej nie zainstaluje wordpressa na nowym serwerze a po kopiowaniu plików strony na nowym serwerze pokazuje mi się goła skórka a nie strona firmowa.Co można zrobić.

     2. Hej, zainstaluj wordpressa na nowym serwerze z nową baza danych, a póxniej zrób import bazy ze starego serwera.

 10. hej,
  tak próbowałem – nie działa niestety. Style nie ładują się też w interfejsie wordpressa po zalogowaniu. Generalnie na poziomie przeglądarki widzę, że jakieś tam style są – ale nie wszystkie (chyby tylko pluginy i kolory w interfejsie)
  Przenoszę to z hosta unixstorm literatki.com

 11. Witam Panie Przemku 🙂
  Mam dwa pytania dotyczące przenoszenia bazy danych:

  1) Podczas instalacji WP mam wpisywać nazwe/hasło starej bazy danych? Znajdę te dane w pliku wp-config.php ?

  2) Podczas importu bazy danych z poprzedniego serveru wychodzi mi taki komunikat:
  http://www.wojciechmizera.pl/999.jpg

  Niestety to ktoś inny exportował ją więc nie wiem czy wina nie leży po mojej czy czyjeś stronie 🙁

  1. Witam, ad 1. Instalujesz nowego WP jak nową stronę. Żadną bazą się nie przejmujesz, później bazę ze starego serwera importujesz do nowej bazy utworzonej przy nowej instalacji.

   Ad 2. Jest to prosty błąd. Nie wybrałeś bazy danych do importu, po lewej masz dwie bazy widzę, przd importem wybierz którą bazę ma podmienić.

 12. Witam Panie Przemku.

  Po usunięciu bazy postanowiłem ją na nowo wgrać (zaimportować). Po imporcie wyszło mi niestety:

  #1064 – You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ‚<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"

  Co lepsze… przy wyborze motywów bloga jest ten mój co wgrany jest w katalogu themes ale niestety po właczeniu go nie mam całkowitego motywu… poprostu nie widzi bazy 🙁

 13. Witam, proszę o pomoc, przeniosłem bloga z szablonem mystique. Nie działa tworzenie podstron, tzn. stron teraz na nowym hostingu. Po instalacji wordpressa na nowym hostingu trzeba usunąć wszystkie pliki oprócz wp-config.php i wgrać te z starego hostingu? Jak tylko nadpisałem te, które miały takie same nazwy, ale to nie może być problem, co robić?

 14. Cześć Przemku
  Czy da się przenieść założonego darmowego bloga (z ograniczeniami) z wordpress.com na kupiony w późniejszym czasie hosting i dokupioną domenę? Czy można stworzyć takie przekierowanie, żeby po wpisaniu starego adresu z tą częścią „.wordpress.” strona przekierowana była na tą nową domenę?
  Jestem kompletnie zielony w tych sprawach dlatego przepraszam jeśli pytam o rzeczy głupie/niedorzeczne/nieistotne itp.
  Poza tym mam zamiar przewertować wszystkie Twoje wpisy i szkolenia, bo uważam że są najlepsze z tych wielu wielu wielu na które trafiałem. Może by mi się coś tam udało też w tym internecie…

 15. Bardzo dobry wpis. Dzięki niemu znalazłem błąd, który sprawił, że cały proces nie zajął mi wcześniej 15 minut tylko parę godzin ;). Oczywiście wtedy postępowałem wg innej instrukcji.

 16. Ja również muszę się zmierzyć z przeniesieniem mojego bloga na inny serwer. Jeszcze nie wiem na jaki, który z nich będzie spełniał moje oczekiwania i będzie miał sensowną cenę. Jestem na etapie poszukiwań. Czy możesz coś polecić.

  Moje drugie pytanie i zarazem wątpliwość czy w momencie przenoszenia bloga na inny serwer nie utracę treści? Co z komentarzami? Czy istnieje sposób, aby i komentarze przenieść? Jak się ma sprawa z obecnym fb fanpagem, czy można też jakoś go dostosować do nowej strony nie tracąc dotychczasowej treści i fanów?

  Pozdrawiam

 17. A mnie męczy jak przenieść stronę, która w swojej jest w takich np katalogach nazwa_serwera/uzytkownik/public_html i do tego przypisana domena na public_html/strona…

  linki w bazie danych po prostu się nie zgadzają na nowym serwerze 🙁

 18. Hej a nie będzie występował problem z kodowaniem znaków? Kiedyś próbowałem przenieść w podobny sposób jakąś stronę i rozjechały mi się znaki. Polskie znaki były wyświetlane jako „krzaki”.

 19. Simply enter the desired domain and click the search button. Word
  – Press offers a different perspective when it
  comes to advanced functionality – in the form of yearly add-ons.
  Wordpress custom module theme development, integration and customization.

 20. Świetna instrukcja, dzięki niej udało mi się przenieść bloga, choć w trakcie miałem kilka problemów i mogłaby być dokładniejsza to i tak najlepsza jaką znalazłem w necie:)

 21. I do not even know the way I ended up here, however I thought this publish was once great.
  I do not recognize who you might be however certainly you are going to a
  famous blogger in the event you are not already. Cheers!

 22. Witam serdecznie. Dziś przenosiłem stronkę zgodnie z tą instrukcją i po przeniesieniu zamiast mojej witryny wyskakuje goła skórka tak jak bym wgrał od początku CMS. Pliki wszystkie skopiowałem ze starego serwera na nowy i bazę też zaimportowałem. Ma ktoś jakiś pomysł czego to jest przyczyną?
  Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

 23. Panie Przemku, ja mam taki problem. Chciałbym przenieść blog z serwera polskiego na serwer w Anglii, jednak domenę będę opłacał w Polsce. Skierowałem już DNS-y domeny na hosting angielski i wykupiłem tam konto hostingowe. W panelu nowego hostingu nie wiem jak dodać domenę i jak przenieść ten blog z Polski (oparty na wordpressie). Eksportowałem już bazę danych z polskiego serwera oraz zgrywam pliki, które były dostępne pod domeną, ale co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *